top of page

Program

Key events:

19 June: Cocktail reception @ 6:30pm - McGill Faculty Club

20 June: Conference dinner @ 6:30pm - McGill Faculty Club

20 June: Plenary with keynote speaker (Bianca Wylie)

21 June: Plenary panel discussion - CUPUM in Evolution

22 June: Plenary panel discussion - CUPUM According to ChatGPT

22 June: Workshops 

23 June: Field trips

CUPUM DAY 1: 20 June 2023

 

8:30 - 10:00 | KEYNOTE (Day 1) (Moyse Hall, Arts Building)

  • Necessary Friction(s): Urban Technology and Public Compliance, Resistance, and Reliance
    R
    eorganizing the Computational Futures of Cities,
    Bianca Wylie

10:30 - 11:32 | SESSION 1 (Day 1)

Track 1: Planning Support (Room 150, Arts Building)

 

Track 2: Active + Air Mobility (Room 260, Arts Building)

 

Track 3: Urban Climate 1 (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Simulation 1 (Room 232, Leacock Building)

 

11:33 - 11:49 | BREAK  

 

11:50 - 12:52 | SESSION 2 (Day 1)

Track 1: Land and Housing 1 (Room 150, Arts Building)

 

Track 2: Micromobility (Room 260, Arts Building)

Track 3: Urban Climate 2 (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Simulation 2 (Room 232, Leacock Building)

12:53 - 14:29 | LUNCH

14:30 - 15:32 | SESSION 3 (Day 1)

Track 1: Land and Housing 2 (Room 150, Arts Building)

 

Track 2: Networks, COVID + Sustainability (Room 260, Arts Building)

 

Track 3: Urban Climate 3 (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Simulation 3 (Room 232, Leacock Building)

15:33 - 15:49 | BREAK

15:50 - 16:52 | SESSION 4 (Day 1)

Track 1: Urban Growth + Shrinkage (Room 150, Arts Building)

Track 2: Walkability (Room 260, Arts Building)

 

Track 3: Green Space + Hazards (Room W-215, Arts Building)

Track 4: Imagery for Planning (Room 232, Leacock Building)

 

CUPUM DAY 2: 21 June 2023

 

9:00 - 10:00 | PANEL 1 (Day 2) (Moyse Hall, Arts Building)

  • CUPUM in Evolution - Joanna Badach (Gdansk University of Technology), Mike Batty (University College London), Joe Ferreira (MIT), Richard Klosterman (University of Akron), Marketta Kyttä (Aalto University), Chris Pettit (University of New South Wales), Qingming Zhan (Wuhan University), Xinyue Ye (moderator) (Texas A&M University)

 

10:30 - 11:32 | SESSION 1 (Day 2)

Track 1: Planning for Community (Room 150, Arts Building)

Track 2: Transport Methods (Room 260, Arts Building)

Track 3: Hazard Resilience (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Three-Dimensional Planning 1 (Room 232, Leacock Building)

 

11:33 - 11:49 | BREAK 

 

11:50 - 12:52 | SESSION 2 (Day 2)

Track 1: Planning Strategy 1 (Room 150, Arts Building)

Track 2: Networks (Room 260, Arts Building)

 

Track 3: Urban Design (Room W-215, Arts Building)

Track 4: Three-dimensional Planning 2 (Room 232, Leacock Building)

 

12:53 - 14:29 | LUNCH

 

14:30 - 15:32 | SESSION 3 (Day 2)

Track 1: Planning Strategy 2 (Room 150, Arts Building)

Track 2: Transit Oriented Development + Trade (Room 260, Arts Building)

 

Track 3: Health + Sustainability (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Participation 1 (Room 232, Leacock Building)

15:33 - 15:49 | BREAK 

 

15:50 - 16:52 | SESSION 4 (Day 2)

Track 1: Dashboards (Room 150, Arts Building)

 

Track 2: Urban Futures (Room 260, Arts Building)

Track 3: Energy (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Participation 2 (Room 232, Leacock Building)

 

CUPUM DAY 3: 22 June 2023

 

9:00 - 10:00 | PANEL 2 (Moyse Hall, Arts Building)

  • CUPUM According to ChatGPT - Rob Goodspeed (University of Michigan), Nelson Rodrigues da Silva (University of São Paulo), Renée Sieber (McGill University), Roberto Ponce Lopez (Tecnológico de Monterrey), Sarah Williams (MIT), Anthony Yeh (University of Hong Kong), Raja Sengupta (moderator) (McGill University)

 

10:30 - 11:33 | SESSION 1

Track 1: Visioning the City (Room 150, Arts Building)

Track 2: Urban Policy + Environment (Room 260, Arts Building)

Track 3: Urban Life (Room W-215, Arts Building)

 

Track 4: Smart Cities (Room 232, Leacock Building)

 

11:33 - 13:00 | LUNCH                                                                                                                                                      

 

13:00 - 17:00 | WORKSHOPS

NB: Exact workshop duration will vary

WORKSHOP 1 (Room 150, Arts Building) 

  • Deep Dive into New Scenario Planning Toolkits – What If? & RAISE - Chris Pettit, Reg Wade

 

WORKSHOP 2 (Room 260, Arts Building) 

  • Cellular Automata and Agent Based Modelling for Urban Densification Studies - Saeed Harati, Raja Sengupta

 

WORKSHOP 3 (Room W-215, Arts Building) 

  • Modelling and Mapping Transit Accessibility for Sustainable City Planning - Duncan Smith, Adam Dennett

 

WORKSHOP 4 (Room 232, Leacock Building) 

  • GGP-GAMS - The Fast, Accurate and Transparent (i.e. easily understood outputs) Approach to AI for Urban Planning Using Spatial GAMs - Alexis Comber

bottom of page